IV fala COVID-19 w Europie

 

Podział społeczeństwa na "bezpiecznych" i resztę - czyli nowe restrykcje przed IV falą COVID-19 w Europie
 

                Okres wakacyjny dobiegł końca i zgodnie z przewidywaniami, IV fala koronawirusa w Europie powoli staje się faktem. Codzienne wiadomości o dynamicznie rosnącej liczbie zachorowań na całym świecie spędzają sen z powiek rządzącym. Włochy, Wielka Brytania i Francja ponownie odnotowują wzrosty liczby zachorowań, a  wraz z nimi rządy szykują ostrzejsze obostrzenia. Liczba osób zaszczepionych wciąż nie jest satysfakcjonująca, dlatego aby "zachęcić" społeczeństwo do szczepień rządy poszczególnych krajów UE wprowadzają coraz to bardziej restrykcyjne obostrzenia dzieląc obywateli na tych "bezpiecznych" i resztę.

Poniżej przedstawiamy najnowsze statystyki krajów Unii Europejskiej dotyczące przyjęcia pełnej dawki szczepień przez obywateli.

 

SKUMULOWANY WSPÓŁCZYNNIK PRZYJĘCIA DWÓCH DAWEK W CAŁEJ POPULACJI W UE LICZBA OSÓB KTÓRA PRZYJĘŁA DWIE DAWKI SZCZEPIONKI W CAŁEJ POPULACJI W UE

57,9 %

259 042 820

Źródło: Data as of 2021-09-73 II (c) European Centre for Disease Prevention and Control 2021 www.ecdc.europa.eu II The boundaries and named shown on this map do not imply official endorsement or acceptance by European Union II Reproduction is autorised, provided source is acknowledges

 

 

 

POLSKA GERMANY FRANCJA WŁOCHY HOLANDIA HISZPANIA BELGIA DANIA NORWEGIA SZWECJA

48%

60,3%

63,1%

61,6%

62%

66,9%

70,7%

68,7%

53,1%

56,1%

 

Patrząc na coraz wolniejszy trend szczepień wśród Europejczyków, rządy wprowadzają nowe restrykcje, które najboleśniej odczują osoby niezaszczepione. Szykują się więc ogromne zmiany, które (według rządów) mają na celu spowolnienie IV fali pandemii, aby żaden kraj nie musiał wprowadzać znowu twardego lockdownu, który w tym przypadku mógłby po raz kolejny zagrozić europejskiej gospodarce permanentnie.

FRANCJA

była jednym z pierwszych krajów, który ogłosił, że osoby niezaszczepione zostaną pozbawione pewnych przywilejów.

  • Od 1 lipca przy podróżach wewnątrz Unii Europejskiej honorowane są paszporty sanitarne
  • Od 9 sierpnia osoby dorosłe winny pokazać paszport sanitarny:
    - w kinach i muzeach,
    - w kawiarniach, restauracjach (zarówno w pomieszczeniach jak i w ogródkach),
    -  w centrach handlowych,
    -  w szpitalach, domach starości i opieki społeczno-zdrowotnej
    -  podczas podróży lotniczych, pociągami lub autokarami na długich dystansach (międzyregionalne),
  • Podróżując do Francji potrzebny jest:
    - negatywny wynik testu (wykonany do 72h przed podróżą),
    -  lub zaświadczenie o szczepieniu,
    -  lub zaświadczenie o przebyciu choroby (do 6 miesięcy wstecz)
  • Obowiązek szczepień pracowników publicznych, w tym medyków, strażaków czy ratowników. Aby mogli oni otrzymywać pełne wynagrodzenie mieli czas na zaszczepienie do końca sierpnia.

Rząd zapowiedział losowe kontrole w przedsiębiorstwach oraz obiektach publicznych, gdzie zobowiązani do zaszczepienia się pracownicy odmawiający szczepień mogą zostać zawieszeni w pełnieniu swoich obowiązków. Kary dla właścicieli barów i kawiarni, którzy zostaną przyłapani na łamaniu zasad zaczynają się od ostrzeżenia, przez  7-dniowe zamknięcie, po karę rocznego więzienia.

NIEMCY

rośnie liczba nowych przypadków COVID-19. Władze niemieckich landów oraz rząd uchwaliły nowe regulacje dotyczące walki z pandemią, które najpóźniej 23 sierpnia 2021 weszły w życie, znana m.in. jako nowa zasada 3G - (Geimpfte, Genesene, Getestete) - co oznacza zaszczepiony, ozdrowieniec, przetestowany. Nowa zasada dotyczy tego, kto może przebywać w miejscach publicznych.

  •  Osoby niezaszczepione nie mogą korzystać z:
    -  hoteli, pensjonatów,
    -  basenów, siłowni, obiektów sportowych,
    -  salonów piękności,
    -  restauracji, barów, pubów,
    -  szpitali, domów opieki, czy ośrodków rehabilitacyjnych
  • Od 11 października za szybki test na koronawirusa trzeba będzie już zapłacić (pozostaną bezpłatne tylko dla osób, które nie mogą być zaszczepione lub dla których nie ma ogólnych zaleceń dotyczących szczepień – takich jak kobiety w ciąży lub dzieci).

WŁOCHY

Od 1 września obowiązuje tzw. Green Pass - czyli certyfikat potwierdzający przyjęcie dwóch dawek szczepionki przeciwko COVID-19.

Green Pass należy okazać podczas następujących czynności:

  • podczas konsumpcji przy stoliku wewnątrz lokali gastronomicznych,
  • wstępu na spektakle, koncerty, pokazy oraz wydarzenia sportowe,
  • wchodząc do muzeów, miejsc kultury (w tym do kin, teatrów, sal koncertowych, wystaw),
  • wstępu na baseny, pływalnie, do SPA, jak również na terenie obiektów noclegowych/wypoczynkowych,
  • wstępu na targi, festiwale i różnego rodzaju wydarzenia wystawiennicze,
  • wstępu do uzdrowisk, parków tematycznych oraz rozrywki,
  • wstępu do centrów kulturalnych, społecznych i rekreacyjnych - wyłącznie w odniesieniu do przestrzeni zamkniętych.

DANIA

W restauracjach i kawiarniach nie jest wymagane okazywanie paszportu koronowego. To samo dotyczy sklepów spożywczych, centrum handlowych czy obiektów sportowych. Od 10 września nie będzie też już obowiązku okazywania paszportu koronowego w klubach nocnych, ponieważ Dania sukcesywnie wycofuje się ze wszystkich restrykcji covidowych - rząd zapowiada, że do 1 października 2021 zostaną one wszystkie zniesione.

HOLANDIA

Otwarte są:

  • restauracje, bary, kawiarnie,
  • kina, teatry, muzea, parki rozrywki,
  • baseny, sauny itp.

 

Zamknięte pozostają dyskoteki i kluby nocne. Holandia od 20 września dodatkowo znosi wymóg zachowania dystansu społecznego, a od 30 sierpnia ponownie zostaną otwarte szkoły i uczelnie.  

  • Do 1 października rząd przedłuża możliwość wykonania bezpłatnego testu na COVID dla podróżnych wyjeżdżających z Holandii
  • Od 1 listopada pozostałe ograniczenia przestają obowiązywać, kluby nocne i dyskoteki są otwarte.  Termin ten jest jednak wysoce niepewny -podkreślił premier Rutte.

Informacje dotyczące podróży wewnątrz krajów UE przedstawia  grafika:

 

Źródło: https://reopen.europa.eu/en/

 

Wniosek nasuwa się  jeden - im więcej osób będzie się szczepić, tym szybciej życie społeczne wróci do normy i będzie możliwe w miarę normalne funkcjonowanie. Nowa rzeczywistość w której przychodzi nam żyć, zaczyna się pomału kształtować.

Historia pisze się na naszych oczach i to tak naprawdę od nas zależy, jak będzie ona wyglądać w najbliższym czasie.