KABOTAŻ
według nowych przepisów Pakietu Mobilności 2022

Na czym polega transport kabotażowy?


Pod ta nazwą kryje się krajowy przewóz towarów w celach zarobkowych, w kraju innym niż siedziba przedsiębiorcy wykonującego transport. Dokonując przewozu kabotażowego, należy spełnić odpowiednie warunki:

  • Przewoźnik świadczący usługę kabotażu musi posiadać licencję wspólnotową. Od 20 maja 2022 r. taka licencja będzie obowiązkowa dla wszystkich przewoźników wykonujących transport międzynarodowy samochodami od 2,5 t
  • Usługa kabotażu następuje po wykonaniu przewozu międzynarodowego (przede wszystkim ze względu na unikanie pustych przebiegów)
  • Kabotażu można dokonać wyłącznie tym samych pojazdem, którym został wykonany przewóz międzynarodowy
  • Można dokonać do trzech przewozów kabotażowych na terenie jednego państwa członkowskiego, jednak trzeba pamiętać o tym, że ostatni rozładunek musi odbyć się w ciągu siedmiu dni od ostatniego rozładunku wynikającego z przewozu międzynarodowego.
  • Należy posiadać odpowiednie dokumenty, poświadczające stosowanie się do wspólnotowych przepisów regulujących przewozy kabotażowe.

Zgodnie z rozporządzeniem Pakietu Mobilności, od 21.02.2022 r. przewoźnicy nie mogą wykonywać przewozów kabotażowych tym samym pojazdem w tym samym państwie członkowskim przez 4 dni od zakończenia przewozu kabotażowego.

Za zakończenie kabotażu uznaje się:

  • wykonanie 3 przewozów kabotażowych,
  • upłynięcie 7 dni od momentu wyjazdu z przewozem międzynarodowym,
  • wyjazdu z kraju z ładunkiem w przewozie międzynarodowym po wykonaniu przewozów kabotażowych (niezależnie od ich liczby).

W takiej sytuacji w danym kraju nie można wykonać ponownie przewozów kabotażowych w okresie czterech dni (okres ten nazywamy cooling-off period.  Należy pamiętać, że doba jest liczona od godz. 00:00 do 24:00 – nie mylić z dobą zegarową.

 

Przykład :

Zarówno w przypadku grafiki nr 1 jak i 2, po wyjeździe z Niemiec nie można przez 4 dni wykonywać kabotażu na terenie tego kraju tym samym pojazdem / zespołem pojazdów.

 

Przykłady kabotażu po 21.02.2022

Poniżej przedstawiamy przykładowy harmonogram wyjazdów samochodu wykonującego kabotaże w Niemczech.  Pliki te są wyłącznie poglądowe, jest to nasza interpretacja przepisów, nie są one podstawa prawną. Więcej informacji na temat przepisów kabotażowych znajdziesz na dole artykułu (w źródle).

 

NAJWAŻNIEJSZE ZMIANY W KABOTAŻACH

Jedną z ważniejszych zmian, które wprowadza Pakiet Mobilności, jest fakt, że przewóz międzynarodowy i powrót nie „resetuje kabotażu”, jak to bywało dotychczas. Dodatkowo, warto pamiętać, że upłynięcie okresu cooling-off, czyli zamrożenia samochodu na 4 dni po wykonanym kabotażu w danym kraju, również nie „resetuje kabotażu”. Nadal trzeba wyjechać z ładunkiem do innego kraju i wrócić z ładunkiem z innego kraju, jak bywało dotychczas. Przewoźnik również musi posiadać dowody na to, że działa on zgodnie z niniejszym rozporządzeniem podczas służb kontrolnych. Należą do nich następujące dokumenty:

  • dotyczące poprzedniego przewozu międzynarodowego
  • każdego kolejnego przewozu kabotażowego
  • na cztery dni wstecz w momencie wjazdu do danego kraju w którym będzie wykonywany kabotaż (dokumenty te muszą potwierdzać, że samochód odbył obowiązkowy 4-dniowy okres cooling-off)

 

Pewnego rodzaju nowością, a zarazem udogodnieniem dla kierowcy wykonującego operację kabotażu jest wprowadzenie zapisu w pakiecie mobilności, że podczas wykonywanej kontroli drogowej kierowca może nawiązać kontakt z siedzibą przedsiębiorstwa czy zarządzającym transportem w celu przedstawienia wszelkich dowodów/dokumentów przed zakończeniem kontroli drogowej (w tym listów CMR). Oznacza to, że podczas kontroli kierowca może równie dobrze przedstawić dowody w wersji elektronicznej.

 

Za nieprzestrzeganie przepisów i nielegalny kabotaż, zarówno na kierowcę, przedsiębiorcę jak i  zleceniodawcę będą nakładane surowe kary, m.in.:
  • możliwość utraty licencji pozwalającej na realizację transportów międzynarodowych w obrębie krajów wspólnotowych
  • poważne kary finansowe
  • utrata prawa do skorzystania z ochrony w ramach ubezpieczenia kabotażowego

 

 

 

Źródła:

  1. https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=celex%3A32009R1072
  2. https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzienniki-UE/rozporzadzenie-2020-1055-zmieniajace-rozporzadzenia-we-nr-1071-2009-we-nr-69345424
  3. https://www.ibrk.pl/pakiet-mobilnosci-zmiany-od-lutego-2022-r/
  4. https://tachoinfo.pl/media/datastorage/pakiet-mobilnosci-2022/Pakiet_Mobilno%C5%9Bci_-_zmiany_2022a.pdf