Licencja Wspólnotowa 

obowiązkowa dla transportu do 3,5 tony 

Liczba przewoźników na rynku międzynarodowym drastycznie się zmniejszyła, a transport międzynarodowy poważnie ucierpi. Znaczny brak przewoźników grozi załamaniem na rynku transportowym w Europie, wzrostem cen o nawet 30% i przerwaniem płynności dostaw.

 

Pamiętaj, aby mądrze wybrać Przewoźnika, który zagwarantuje Ci stałą, pewną i niezawodną usługę transportową

 Poważne konsekwencje braku Licencji Wspólnotowej od 21 maja 2022

  • Wysokie mandaty

Wykonywanie międzynarodowych zleceń bez uzyskania licencji wspólnotowej grozi poważnymi konsekwencjami. Postępowanie administracyjne wszczynane w takiej sytuacji zagrożone jest karą do 12 tys. złotych dla kierowcy i przewoźnika. Bardzo istotnym aspektem jest to, że kara w wysokości 12 tys. zł. za brak licencji może być nałożona na firmę transportową za każdorazową kontrolą drogową, np. jeśli firma transportowa wykonująca przewozy do 3,5 t ma 100 kierowców i 50 z nich zostanie tylko raz skontrolowana w ciągu 3 miesięcy, to przewoźnik, który zaniedbał przepisy, może dostać karę w wysokości nawet 600 tys. zł, a to poważnie dotknie jego biznes.

 

  • Brak ubezpieczenia

W momencie kontroli pojazdu, który wykonuje przewóz międzynarodowy bez ważnej Licencji Wspólnotowej powoduje jego zatrzymanie na czas trwania postępowania - warto dodać, że na ten moment nie wiadomo jak długo może to trwać. Wiąże się to nie tylko z opóźnieniami czy dodatkowymi kosztami zarówno dla Klienta jak i przewoźnika, ale przede wszystkim brakiem ubezpieczenia towaru w razie jakiekolwiek szkody na rzecz Klienta (np. zatrzymanie linii produkcyjnej co łączy się z ogromnymi kosztami).  W takim wypadku ubezpieczyciel ma prawo nie wypłacić odszkodowania co wiąże się z poważnymi stratami zarówno dla Klienta jak i przewoźnika. 

 

  • Utrata dobrej reputacji przewoźnika

Wszystkie firmy, uprawniające do transportu oczywiście podlegają pod kontrolę dobrej reputacji. Już za sam fakt niewyposażenia kierowcy w wypis z licencji, może wiązać się z bardzo poważnym naruszeniem, które zostanie nałożone na firmę. Trzy takie sytuacje w ciągu roku mogą spowodować wszczęcie postępowania przez odpowiednie służby w zakresie utraty dobrej reputacji, a w konsekwencji utratę usprawnień do wykonywania zawodu przewoźnika drogowego.

 

Pamiętaj, aby mądrze wybrać swojego przewoźnika, który zagwarantuje Ci stałą i niezawodną usługę transportową.

LICENCJA WSPÓLNOTOWA 

 

W momencie wejścia w życie kolejnych bardzo restrykcyjnych przepisów Pakietu Mobilności, od 21 maja 2022 niedobór przewoźników na rynku międzynarodowym pociągnie za sobą poważne konsekwencje jak np. jeszcze większe opóźnienia w dostawach, bądź ich całkowite przesunięcie w czasie. Stanowi to zagrożenie dla biznesów, które importują bądź eksportują swoje produkty. Z pewnością spowolni to wiele zakładów produkcyjnych, czego efektem będzie deficyt wielu produktów takich jak np.: części samochodowe, elektronika, sprzęty RTV i AGD czy wiele towarów pierwszej potrzeby. Niedobory te dotkną szczególnie kraje, które od lata intensywnie korzystają z usług polskich przewoźników takie jak: Niemcy, Francja czy Wielka Brytania. Skutki zmian będą odczuwalne przez konsumentów przez wiele miesięcy.

 
Przy wyborze swojego partnera w transporcie zawsze sprawdzaj ważność jego licencji - pamiętaj, że jeżeli Twój przewoźnik nie posiada niezbędnych dokumentów, a przede wszystkim Licencji Wspólnotowej Twój ładunek jest nie jest bezpieczny.

Międzynarodowy przewóz towarów lub kabotaż bez ważnej licencji wspólnotowej był dotąd normalnością dla firm oferujących transport do 3,5 t dmc. Od 21 maja 2022 ten stan rzeczy diametralnie się zmieni - jest to konsekwencja wejścia w życie kolejnego etapu Pakietu Mobilności. Zgodnie z europejskimi przepisami, po 20 maja wymóg posiadania licencji transportowej będzie dotyczył wszystkich przewoźników, którzy wykonują przewozy pojazdami, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 2,5 tony. 
 

Czym dokładnie jest Licencja Wspólnotowa? 

Prowadzenie działalności gospodarczej związanej z transportem wymaga posiadania odpowiednich decyzji administracyjnych. Licencja wspólnotowa jest dokumentem uprawniającym przedsiębiorcę do wykonywania działalności transportowej na terenie Unii Europejskiej. Każdy przedsiębiorca, który chce w celach zarobkowych wykonywać transport międzynarodowy musi posiadać taki dokument. Licencja dotyczy właścicieli firm, którzy posiadają zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego.