Wykonywanie międzynarodowych zleceń bez uzyskania licencji wspólnotowej grozi poważnymi konsekwencjami. Postępowanie administracyjne wszczynane w takiej sytuacji zagrożone jest karą do 12 tys. złotych dla kierowcy i przewoźnika. Bardzo istotnym aspektem jest to, że kara w wysokości 12 tys. zł. za brak licencji może być nałożona na firmę transportową za każdorazową kontrolą drogową, np. jeśli firma transportowa wykonująca przewozy do 3,5 t ma 100 kierowców i 50 z nich zostanie tylko raz skontrolowana w ciągu 3 miesięcy, to przewoźnik, który zaniedbał przepisy, może dostać karę w wysokości nawet 600 tys. zł, a to poważnie dotknie jego biznes.
W momencie kontroli pojazdu, który wykonuje przewóz międzynarodowy bez ważnej Licencji Wspólnotowej powoduje jego zatrzymanie na czas trwania postępowania - warto dodać, że na ten moment nie wiadomo jak długo może to trwać. Wiąże się to nie tylko z opóźnieniami czy dodatkowymi kosztami zarówno dla Klienta jak i przewoźnika, ale przede wszystkim brakiem ubezpieczenia towaru w razie jakiekolwiek szkody na rzecz Klienta (np. zatrzymanie linii produkcyjnej co łączy się z ogromnymi kosztami). W takim wypadku ubezpieczyciel ma prawo nie wypłacić odszkodowania co wiąże się z poważnymi stratami zarówno dla Klienta jak i przewoźnika.
-
Utrata dobrej reputacji przewoźnika
Wszystkie firmy, uprawniające do transportu oczywiście podlegają pod kontrolę dobrej reputacji. Już za sam fakt niewyposażenia kierowcy w wypis z licencji, może wiązać się z bardzo poważnym naruszeniem, które zostanie nałożone na firmę. Trzy takie sytuacje w ciągu roku mogą spowodować wszczęcie postępowania przez odpowiednie służby w zakresie utraty dobrej reputacji, a w konsekwencji utratę usprawnień do wykonywania zawodu przewoźnika drogowego.
Pamiętaj, aby mądrze wybrać swojego przewoźnika, który zagwarantuje Ci stałą i niezawodną usługę transportową.