Kluczowym elementem każdego łańcucha dostaw jest magazynowanie. Dzięki czasowemu przechowywaniu towarów możliwe jest zaplanowanie sieci dystrybucji w sytuacji, gdy czas produkcji towarów nie pokrywa się z czasem ich konsumpcji. Magazyny są również idealnym rozwiązaniem w przypadku niespodziewanych przestojów i opóźnień w operacjach transportowych. W takich przypadkach opcja krótkoterminowego przechowywania ładunku pozwala na ograniczenie kosztów wynikających z opóźnień.
W poniższym artykule dowiesz się, Drogi Kliencie, jakie są rodzaje magazynów, jak wyglądają poszczególne fazy procesu magazynowania oraz co wchodzi w skład każdego magazynu.
W jakie elementy wyposażony jest magazyn?
Każde pomieszczenie, które ma pełnić funkcję magazynu musi być do tego celu odpowiednio wyposażone. Konieczne jest więc, aby znalazły się w nim różnego rodzaju regały, a w przypadku wartościowych towarów - zamykane szafy. Ponadto stosuje się regały (w przypadku większych produktów), palety, beczki oraz wózki widłowe.
Niekiedy w magazynie znajdują się również specjalistyczne urządzenia do aranżacji chłodni lub silosów - dla towarów sypkich. Niektóre obiekty posiadają również wydzielone miejsce do przechowywania paliwa.