Nie cichną dyskusje na temat zmian, jakie mają nastąpić w 2026 roku w branży transportowej. Zmiany te obejmą przede wszystkim wymóg wyposażenia pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony w tachografy. Obowiązek ten wchodzi w życie lipcem wskazanego wyżej roku. Co to oznacza dla międzynarodowego transportu drogowego?
Rok 2026 całkowicie odmieni branżę TSL. Dotychczas busy nie podlegały możliwości kontroli, które weryfikowałyby czas jazdy, przerwy oraz odpoczynek kierowców, wobec czego wiele firm wydłużało czas pracy kierowców. W ciągu 3 lat firmy będą musiały zainstalować tachografy w swoich pojazdach i zadbać, aby te były poprawnie użytkowane w codziennej pracy. W tym celu konieczne do przeprowadzenia będą szkolenia kierowców. Za ewentualne niedopełnienie obowiązku odpowiedzialność ponosi przewoźnik.
Nowe przepisy wpłyną na zmniejszenie opłacalności transportu ekspresowego. Duże koszty poniesione w wyniku doposażenia samochodów w tachografy oraz określone przepisy co do czasu jazdy kierowcy sprawią, że firmy produkcyjne zaczną rezygnować z usługi przewozu tego rodzaju pojazdem. Rynek busów w dużym stopniu ulegnie zmniejszeniu, zwłaszcza dalekobieżny. Szczególnym zagrożeniem będą objęte małe firmy transportowe, które wejdą w rok 2026 z samochodami w leasingu.
Chcąc zobrazować, w jaki sposób zmiany te wpłyną na branżę, podajemy zestawienie kosztu i czasu dostawy 1 palety na 1000km dla busów oraz tirów. Autorką tych wyliczeń jest właścicielka Matex Transport, Monika Sobolewska.
W Matex Transport nie przyglądamy się biernie sytuacji - myślimy o przyszłości firmy i naszych Klientów, podejmując decyzje już teraz. Przyszłość busów jest zagrożona, dlatego, aby zapewnić płynność zleceń naszym Klientom, wprowadziliśmy do oferty samochody ciężarowe. Dzięki temu bez względu na dalsze skutki wejścia „pakietu mobilności” dalej będziemy mogli realizować zlecenia transportowe - zarówno w obszarze FTL, jak i LTL. Drogi Kliencie, z nami interes Twojej firmy jest bezpieczny.
To nie wszystko. Końcem sierpnia trafią na rynek najnowsze tachografy, zgodne z rozporządzeniem. Zadbaliśmy o to, aby mieć możliwość zakupu ich z wyprzedzeniem i wyposażyć w nie każdy z nowych pojazdów. Szacuje się, że inwestycja wyniesie około 1 950 000-2 600 000 (przy flocie 130 własnych busów). Dlaczego? Koszt każdego z nowych tachografów to na chwilę obecną nawet 15-20 tysięcy. Każda z firm transportowych, które chcą pozostać na rynku muszą przygotować się na ogromną inwestycję i dostosować się do nowej logistyki. Podejmujemy pewne kroki już dziś, aby w 2026 roku nie narażać firmy na konieczność zakupu tachografów po wyższej cenie - podyktowanej zwiększonym popytem - a nawet ich brakiem.
Monika Sobolewska
właściciel
Rok 2026 to największa rewolucja od 25 lat w branży transportowej. Mając świadomość odpowiedzialności za zespół 150 osób zatrudnionych w firmie już podjęliśmy działania, które pozwolą nam nie tylko przetrwać na rynku, a wręcz stać się liderem, również w branży FTL. Poza szybkim rozwojem branży FTL planujemy otwarcie magazynu w Niemczech, który umożliwi nam na stworzenie usług logistycznych na miarę najbardziej wymagających potrzeb. To jedynie kilka z szeregu działań, jakie podjęliśmy z myślą o nadchodzących zmianach. Jako odpowiedzialna biznesowo i społecznie firma już za rok planujemy być gotowi na wejście w nową erę logistyki.
Anna Nazim
Dyrektor Logistyki
Podejmowanymi dziś decyzjami chcemy utwierdzić naszych Klientów w przekonaniu, że dbamy o ich interesy. Przyszłość transportu ekspresowego stoi pod znakiem zapytania, dlatego działamy w zdecydowany sposób – zarówno w obszarze inwestycyjnym, jak i wprowadzając do oferty możliwość przewozu transportem ciężarowym. Skala zmian, które czeka branżę transportową wymaga reakcji firm z odpowiednim wyprzedzeniem, w przeciwnym razie mogą one spotkać się z problemem dostępności tachografów bądź wyższymi ich cenami.
Michał Turek
Szef działu FTL
W świetle nadchodzących zmian żadna z firmy transportowych nie powinna pozostać bierna. Już dziś powinny zostać podjęte zdecydowane kroki, które zapewnią im stabilną przyszłość w ciągu 3 lat. Matex Transport zainwestuje blisko 2-3 miliony, aby dostosować się do przepisów, które będą egzekwowane w 2026 roku. Od grudnia 2022 prężnie rozwijamy dział transportu ciężarowego, który zapewnia naszym Klientom ciągłość zleceń nawet po zmianach.
Grzegorz Gawłowski
Dyrektor Floty
Najbliższe miesiące będą upływać w Matex Transport pod znakiem zmian. Nie tylko przeszkolimy kierowców, wyposażymy busy w najnowsze tachografy, ale także zadbamy o zdalną telematykę do ich obsługi. Dzięki niej będziemy pobierać dane z kart kierowców i tachografów, kontrolując na bieżąco wykroczenia. Po 2026 roku nastanie nowa era w logistyce, a podejmowane dziś działania zadecydują o tym, kto pozostanie na rynku. Dlatego też stawiamy obecnie nie tylko na transport ekspresowy, ale także ciężarowy.
Mirosław Przewoźny
Dyrektor Finansowy
W ujęciu ekonomicznym zmiany na rynku transportowym wymuszą na firmach zmniejszanie kosztów jednostkowych. Oznacza to, że ich uwaga będzie skoncentrowana na ograniczeniu kosztów spalania i ilości pustych kilometrów. Wpływ będzie widoczny także w zachowaniach kierowców. Z obawy przed zmniejszeniem możliwości pracy na busach, kierowcy będą poszerzać i uzupełniać swoje kompetencje o np. prawo do kierowania pojazdami ciężarowymi. Wzrost zainteresowania pracą na stanowisku kierowca C+E spowoduje większą konkurencyjność na tym rynku. Z tego względu zachęcamy kierowców do podjęcia szkoleń z odpowiednim wyprzedzeniem.