Czym jest cross-trade?


Kabotaż i cross-trade - główne różnice

 

Cross trade - definicja

 

Cross-trade to międzynarodowy transport drogowy pomiędzy dwoma różnymi krajami wykonywany przez drogowy pojazd silnikowy zarejestrowany w kraju trzecim. Inne terminy, które można spotkać w odniesieniu do tego typu operacji transportowych to przewóz przelotowy lub tzw. kabotaż wielkogabarytowy. Transport cross trade jest możliwy i opłacalny ze względu na szeroką dostępność rynków zewnętrznych w strefie Schengen. W praktyce taki stan rzeczy ma realny wpływ na rynki wszystkich krajów członkowskich UE i powoduje znaczny wzrost konkurencyjności pomiędzy firmami transportowymi w poszczególnych krajach Wspólnoty. Handel krzyżowy jest ważny, ponieważ łączy rynki i gospodarki na całym świecie, dając obywatelom większe możliwości produkcji i konsumpcji, stymulując wzrost gospodarczy i zmniejszając ubóstwo na całym świecie.

Czym jest cross-trade - Matex Transport Logistics

Przewóz cross trade - przykłady

 

  • Przewozem cross trade byłaby sytuacja, w której firma zarejestrowana w Polsce wykonuje przewóz ładunków pomiędzy Portugalią a Niemcami.

 

  • Firma z Hiszpanii zajmuje się produkcją produktów zakupionych przez Słowację. W tym samym czasie firma transportowa z Rumunii obsługuje transport produktów pomiędzy krajem producenta a krajem przeznaczenia.

 

  • Firma produkująca okna w Czechach sprzedaje je do Francji. W tym samym czasie firma z Polski jest odpowiedzialna za dostarczenie produktów.

 

 

W wymienionych przykładach mamy do czynienia z handlem krzyżowym. W pierwszym przypadku załadowca, czyli firma transportowa z Polski, nie jest ani portugalska, ani niemiecka. W drugim przypadku firma rumuńska jedynie pośredniczy w transporcie. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że tego typu transport nie odbywa się wyłącznie na terenie Unii Europejskiej.

 

Przyjęło się uznawać, że handel krzyżowy odbywa się między krajami, a nie między firmami. Oznacza to, że procesem tym zajmują się krajowe branże, a nie poszczególne firmy. Przede wszystkim cross-trade pozwala firmom zadbać o aktywność w globalnych gospodarkach, co wcześniej nie było możliwe.

Cross trade vs kabotaż - główne różnice

Różnica między cross-trade a kabotażem polega na tym, że cross-trade to przewóz towarów z jednego kraju do drugiego (przez granice międzynarodowe), natomiast kabotaż to przewóz towarów wyłącznie na terenie danego kraju (ale innego niż kraj, w którym zarejestrowana jest firma).

Kabotażem byłby np. transport z Madrytu do Barcelony wykonywany pojazdem zarejestrowanym np. w Polsce.

(Więcej informacji na temat kabotażu można znaleźć na naszym blogu, gdzie opisujemy nowe zasady kabotażu po wejściu w życie pakietu mobilności).

Czym zatem różnią się przewozy cross-trade? Miejscami załadunku i rozładunku towarów - muszą one znajdować się w różnych krajach, więc jako transport cross-trade zakwalifikowalibyśmy np. przewóz ładunku z Madrytu do Paryża. To właśnie ze względu na większą skalę wykonywanych operacji, cross-trade bywa określany jako kabotaż wielkogabarytowy.

Cross trade vs kabotaż - Matex Transport Logistics